skip to Main Content
حذف دیسک و بازی های فیزیکی ایکس باکس

خداحافظی با بازی‌های فیزیکی ایکس باکس و دیسک‌ها نزدیک است؟

طبق گزارش‌ها، ایکس باکس بخش‌هایی را که برای عرضه دیسک بازی‌ها به خرده‌فروشی فیزیکی اختصاص داده شده بودند، تعطیل کرده است. اخراج‌های گسترده در بخش بازی‌های مایکروسافت در این هفته شامل تعطیلی بخش‌هایی است که به عرضه بازی‌های فیزیکی به بازار اختصاص داده شده‌اند. اما آیا واقعا دیگر نباید منتظر دیسک بازی های ایکس باکس باشیم؟

روز پنجشنبه، این شرکت اعلام کرد که قصد دارد ۱۹۰۰ کارمند خود را در Xbox، Bethesda و Activision Blizzard اخراج کند. به گفته ویرایشگر Windows Central، “مایکروسافت همچنین بخش‌هایی را که برای عرضه بازی‌های ایکس‌باکس به خرده‌فروشی فیزیکی اختصاص داده شده بودند، تعطیل کرده است.”

اما همین افشاگر گفته است که “کاهش تیم‌های خرده‌فروشی هنوز تایید نمی‌کند که مایکروسافت از خرده‌فروشی فیزیکی بازی‌های ایکس‌باکس کنار کشیده است. آن‌ها می‌توانند ساخت دیسک را برون‌سپاری کنند یا ممکن است در شرکت دیگری ادغام شوند”

حذف دیسک بازی های Xbox

آیا قرار است شاهد حذف نسخه دیسک بازی های Xbox باشیم؟

دانیل احمد، مدیر تحقیقات و بینش در Niko Partners، گفته است: «این روزها بازی‌های AAA خاصی با بیش از ۸۰ درصد اشتراک دیجیتال در Xbox وجود دارد. بنابراین خیلی تعجب آور نیست که نیاز کمتری به دیسک باشد. اکثر بازی های AAA در حال حاضر هر دو نسخه فیزیکی و دیجیتالی را دریافت می کنند. اما برخی فقط برای دانلود در دسترس هستند. از نمونه‌های برجسته می‌توان به Alan Wake 2 اکتبر گذشته و Hellblade 2 ایکس‌باکس اشاره کرد که در ماه می منتشر خواهد شد.

اسناد حقوقی فاش شده در سپتامبر نیز نشان می‌دهد احتمالاً باید منتظر عرضه یک کنسول ایکس باکس سری ایکس تمام دیجیتالی با اسم رمز «بروکلین» باشیم. در حالی که برنامه های آن ممکن است تغییر کرده باشد اما طبق اسناد، کنسول دیجیتالی جدید برای نوامبر ۲۰۲۴ و با قیمت ۴۹۹ دلار هدف گذاری شده است.

کنسول بعدی سری ایکس

محتمل اما در آینده دورتر!

مدتهاست به نظر می‌رسد که مایکروسافت قصد دارد بازی‌های دیجیتال را به عنوان یک گزینه‌ی اصلی برای گیمرها معرفی کند، اما در عین حال بازی‌های فیزیکی را نیز به عنوان یک گزینه‌ی جذاب حفظ کند. با اینکه نحوه عرضه بازی‌های جدید اغلب گیمرها را به خرید دیجیتالی ترغیب می‌کند؛ اما همچنان نمی‌توان به این زودی‌ها انتظار حذف نسخه فیزیکی را داشت! چرا که:

  • بازی‌های فیزیکی هنوز محبوب هستند. طبق گزارش‌ها، در سال ۲۰۲۳، حدود ۳۰ درصد از بازی‌های فروخته شده در ایالات متحده به صورت فیزیکی بوده است.
  • بازی‌های فیزیکی قابل تعویض اند. بازی‌های فیزیکی را می‌توان به راحتی فروخت یا مبادله کرد.
  • برخی از گیمرها نمی‌توانند دائما به اینترنت متصل باشند. بازی‌های فیزیکی را می‌توان بدون نیاز به اتصال به اینترنت نصب کرد.
آینده بازی های ایکس باکس

در مجموع در حال حاضر، مایکروسافت نه به صورت رسمی اعلام کرده که قصد حذف دیسک بازی ایکس باکس را دارد نه شرایط انجام چنین تحول عظیمی فراهم است. البته، ممکن است در سال های آینده مایکروسافت یا حتی سونی تصمیم بگیرند که بازی‌های فیزیکی را به طور کامل حذف کنند. نظر شما در رابطه با حذف بازی های فیزیکی چیست؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Back To Top
preloader